2043/​520

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 48.

Litteratur: “Tænd!”, s. 277.

PH Kogle blev designet i 1958 af Poul Henningsen til restaurant Langelinie Pavillionen i København, hvor den stadig hænger. Armaturet består af 72 blade fordelt i 12 rækker, og deres indbyrdes placering giver et totalt blændfrit lys uanset betragtningsvinkel. Kilde: Louis Poulsen.

Stand

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Kategori
Vur­dering

25.000–30.000 kr.

Solgt

Hammerslag

32.000 kr.  

7 bud

Tidspunkt Byder Bud
32.000 kr.
(Autobud) 30.000 kr.
30.000 kr.
(Autobud) 29.000 kr.
28.000 kr.
24.000 kr.
23.000 kr.