Luplau Janssen (f. Sørbymagle 1869, d. København 1927)
Grønlandsk fjord med konebåde og kajakker. Ca. 1925. Sign. Luplau Janssen. Olie på lærred. 104×141.
Luplau Janssen var i Grønland i sommeren 1925, og udstillede senere på året sine værker fra Grønland hos Bergenholz Kunsthandel i København. Blandt andet udstillede han en studie til dette værk (nr. 8 på udstillingen, afb. i kataloget).
Trænger til rens og opstramning. Krakeleringer og enkelte små afskalninger samt retouchering i himlen.
Malerier, 9. juni 2020