Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934, )
Amagerkoner i amagerdragter udenfor kirken i Store Magleby. Sign. Paul Fischer 1924. Olie på lærred. 72×100.
Litteratur: Steffen Linvald, “Paul Fischer - københavnernes maler”, 1984, s. 127. Nævnt her i “Fortegnelse over Paul Fischers malerier efter fotografier af disse i hans egne albums”.
Maleriet er et af forarbejderne til “Udenfor Store Magleby Kirke i anledning af Kirkens 400 års jubilæum 16. oktober 1921” dateret 1924 med målene 170×140, der ejes af Dragør Kommune og er deponeret på Museum Amager.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier og tegninger, 1. december 2020