2420/564
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den Røde Stol”. Et sæt på seks stole med profileret stel af patineret mahogni. Sæde og ryg betrukket med rødbrunt patineret skind. Model 3949. Formgivet 1927. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt skind.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
19 bud