Originalt s/h pressefotografi af den amerikanske general Douglas MacArthur (1880–1964) forud for den amerikanske besættelse af Japan i sensommeren 1945. Bagside med fotoagenturstempel samt nyhedstelegram dateret den 28. august 1945. Desuden påstemplet dato for offentliggørelse (2. september 1945) samt spansk oversættelse. Fiberbaseret fotopapir. Lysmål 19×15. Rammemål 32×23.
Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1945, som fremstår med skrammer. Nyhedstelegram beskadiget og gulnet. Desuden almindelige håndteringstegn.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024