899/​1177

Simon Hantaï (f. Bia, Budapest 1922, d. Paris 2008)

“Étude”. Sign. S.H. 71. Olie på lærred. 143×109. Uindrammet.

Proveniens: Kunsthistoriker og tidligere museumsdirektør Hanne Finsen, København. Erhvervet direkte fra kunstneren.

Værket er ledsaget af ægthedscertifikat no. 2020–9 fra Archives Simon Hantaï, dateret Paris den 27. september 2020.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

1.000.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

2.700.000 DKK