1709/24
Engelsk standur i kasse af mahogni indlagt med intarsia, urskive af bemalet metal. 19. årh. H. 203.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger på skiven. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017
Vurdering
Hammerslag