1709/​24

Engelsk standur i kasse af mahogni indlagt med intarsia, urskive af bemalet metal. 19. årh. H. 203.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger på skiven. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag