2432/​775

Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)

To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret i let buende, firsidet form. Dekoreret med hhv. rødbrun og blå Boraxglasur, samt blå og gråhvid Boraxglasur med enkelte lilla elementer. Stemplet monogram. Unika. H. hhv. 7,3 og 16,6. Diam. hhv. 7 og 6,2. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Høj vase med glasurafslag ved fodrand.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

843521 1.150 DKK
876072 1.100 DKK
843521 1.050 DKK
843155 1.000 DKK