Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Vase samt skål af hårdbrændt lertøj modelleret i hhv. cylindrisk og kantet form. Dekoreret med hhv. blå og rødlig Boraxglasur. Stemplet monogram. Unika. H. 12 og 6,5. Diam. 10,4 og 11. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
906758 | ||
843521 |