Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“En fisker fra Bornholm”. Fisker i stadstøjet med hat og urkæde. Sign. M.A. Olie på lærred. 92×60.
Udstillet: Charlottenborg 1922, nr. 23.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 431, 1981, nr. 222, afb. s. 79.
Minimalt, ubetydeligt hul yderst ved højre rammekant.
Ældre malerier og møbler, 14. januar 2019