1804/​33

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

En italiensk kvinde kysser en munks hånd. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 26×21.

Proveniens: Hans Tobiesens Samling og dennes auktion Winkel & Magnussen 388, 1954 nr. 67.

Enkelte, små retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 22. januar 2018

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK