Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
En italiensk kvinde kysser en munks hånd. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 26×21.
Proveniens: Hans Tobiesens Samling og dennes auktion Winkel & Magnussen 388, 1954 nr. 67.
Enkelte, små retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 22. januar 2018