2142/818
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et par stole med stel af palisander. Sæder betrukket med lilla uld. Model 71. Formgivet 1951. Udført hos J. L. Møller, Højbjerg. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud