841/​227

Russisk kovsh af sølv, dekoreret med cloisonné emalje, håndtag i form af stiliseret hane, indvendig forgyldt. Pavel Akimov Ovchinnikov, stemplet med den kejserlige, russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 292 gr. H. 10. L. 16,5.

Minimal aldersslitage, bl. a. få ridser/mærker (primært i bund) samt enkelte, mindre afslag på begge sider af hanens hoved.

Russisk kunst, varia og møbler, 6. juni 2013

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK