911/​282

The Lichtenberg Rococo mirrors

Et par store venetianske rokoko spejle, hver med rammer af slebet blyindfattet spejlglas. Murano, 18. årh.s midte. H. 219. B. 102. (2)

Proveniens: Bidstrup gods, Langå.

Jvf. Nationalmuseets videnskabelige undersøgelser af inventar på Bidstrup, 1952, er spejlene blevet restaurerede i Bryssel mellem 1867–1892.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK