2039/​848

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående skrivebord af bøg og teak, front med fem skuffer. Model 130/1. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 73,5. L. 146. B. 73.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
3.000 DKK