2039/848
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående skrivebord af bøg og teak, front med fem skuffer. Model 130/1. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 73,5. L. 146. B. 73.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag