Signeret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Gentagelsesmønster med forbundne blomsterbuketter på blå bund. Signeret: Hereke, monogramsigneret, nummeret(277) og mærket: Bazaar 54. Ca. 720.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 240×158.
Tæppefirmaet Bazaar 54 blev etableret i 1987 i Kappadokien, Tyrkiet. Bazaar 54 værner om, opretholder de grundlæggende, klassiske og traditionsrige produktionsprincipper der har placeret Tyrkiske silketæpper blandt de bedste i verden.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020