2120/766
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
En lille vase og et fad af stentøj, modelleret med riflet mønster i relief. Dekoreret med hhv. blå og grå glasurer med grønne elementer, og turkisgrøn glasur. Sign. monogram, fad desuden med 127. Vase: H. 8,2. Fad: Diam. 16 cm. (2)
Almindelig brugsslitage. Begge dele med adskillige afslag på øvre kant.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud