Barok vinglas, cuppa graveret med kronet monogram og årstal anno. 1747 samt inskription, balusterformet, luftfyldt stilk, fod graveret med bladranke samt to vinglas af hessisk type, konisk cuppa, luftperler i bunden på kraftig balusterformet stilk på klokkeformet fod, det ene glas slebet med monogram på cuppa samt forgyldt mund- og fodrand. 18. årh. H. 17–21,5. (3)
Monogramglas med åben luftblære under fod. Ridser og mærker, primært på det laveste glas.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
28 bud