1850/567
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC4”. Chaiselong med stel af sortlakeret og forkromet stål, løs hynde i sæde og ryg med betræk af brunt ponyskind, nakkehynde betrukket med sort skind. Udført og stemplet hos Cassina. L. 155.
Stemplet på overstel nr. “Le Corbusier L C/4 4469”.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ponyskind med slitage.
Moderne kunst og design, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag