César Baldaccini (f. Marseille 1921, d. Paris 1998)
Kompression af Carlsberg kapsler 'VM 1986'. Sign. (indgraveret) César. Sammenpressede ølkapsler. H. 5,5. B. 2. D. 2.
Proveniens: Billedkunstneren Jens-Flemming Sørensen (1933–2017).
Almindelig aldersrelateret patina. Et originalt hul gennem figuren øverst.
Moderne kunst og design, 14. april 2020