1934/532
Ubekendt designer
“Les Arcs”. Et sæt på fem stole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med patineret brunt kernelæder. (5)
Charlotte Perriand brugte denne model til indretningen af det berømte skisportresort Les Arcs i Savoie, Frankrig.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle nye læder monteringer på sider. Enkelte defekte syninger.
Moderne kunst og design, 20. august 2019
Vurdering
Hammerslag