1433/1584
Empire samovar af grønmalt kobber og messing, lågknob i form af kogle, lyreformet hane og opsat på fire ben med dyrepoter. 19. årh.s begyndelse. H. 43 cm.
Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelter mangler.
Varia, 14. august 2014
Vurdering
Hammerslag