1541/​44

Engelsk standur i kasse af rødlakeret træ dekoreret med kineserier, urskive af messing med graveringer, romer- og arabertal, urværk med sekund og dato. Sign. John Eveliegh, Ridgway. 18. årh.s slutning. H. 226.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Lås i dør mangler.

Ældre malerier og møbler, 5. oktober 2015

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

10 bud

(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK