1541/44
Engelsk standur i kasse af rødlakeret træ dekoreret med kineserier, urskive af messing med graveringer, romer- og arabertal, urværk med sekund og dato. Sign. John Eveliegh, Ridgway. 18. årh.s slutning. H. 226.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Lås i dør mangler.
Ældre malerier og møbler, 5. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud