Henri Matisse (f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954)
“Etude de main”, Nice 1949. Sign. H. Matisse. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 20,5×26,5.
Certifikat No. CH 197 fra Archive Matisse, sign. og dateret Wanda de Guébriant, Paris 29. marts 2018 and a letter from Archives Matisse, sign. og dateret Wanda de Guébriant, Paris 3. april 2018, medfølger.
Udstillet: “Henri Matisse. Thëmes et variations. Le rêve-La Chapelle”, Samleren, Stockholm, 1951–1952, kat. nr. 44.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020