2022/​13

Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)

Høstlandskab med korntraver. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 53,5×62.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 538, 1990, nr. 660, samt 1940, 2019 nr. 61.

Behov for rensning. Enkelte minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.