2439/642
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Shaker”. Spisebord af massiv eg. Udført og mærket hos C.M. Madsens Fabrik, Haarby. H. 72. L. 140. B. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Top ujævnt falmet og med skjolder. Stel med uoriginale bolte.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
Vurdering
Hammerslag