915/​44

Emanuel Larsen (f. København 1823, d. sst. 1859)

“Parti af Faxe Fjord på Island. Aftenbelysning”. Sign. E.L. 1846. Olie på lærred. 60×90. Samtidig hjørnebobinet ramme.

Udstillet: Charlottenborg 1846 nr. 123. Købt af Kunstforeningen. Vundet af justitsråd Driefer i Kunstforeningens bortlodning.

Emanuel Larsen rejste med orlogsskib til Færøerne og Island 1845.

Faxe Bay eller Faxaflói, er en bugt i det sydvestlige Island. Navnet Faxe henviser til en mand på en af de første nordiske bådture til øen.

Det nævnes om Emanuel Larsen i Weilbachs Kunstnerleksikon bd. 4, 1996 s. 507: “Hans speciale var marinemaleriet, som han dyrkede i fortsættelse af de af C.W. Eckersbergs afstukne principper. Der er den samme klare redegørelse for detaljen som hos lærermesteren, men Larsen tilførte genren mere livfuld bevægelse og et romantisk stemningsanslag, som var Eckersbergs kunst fremmed”. Nærværende maleri er et tydeligt eksempel derpå.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK