Ferdinand Schmutzer (f. Wien 1870, d. sst. 1925)
“Das Joachim-Quartett”. 1904. Tryksign. F. Schmutzer Wien. Radering monteret på papir. Bladstørrelse 89×125.
Joachim-Kvartetten bestående af Joseph Joachim (1831–1907), Robert Hausmann (1852–1909), Emanuel Wirth (1842–1923) og Karel Halíř (1859–1909).
Ridser samt retoucheringer. Mindre misfarvninger, enkelte rifter samt mindre papirtab langs kant. Papiret er let gulnet. Beskåret. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021