2119/​212

Ferdinand Schmutzer (f. Wien 1870, d. sst. 1925)

“Das Joachim-Quartett”. 1904. Tryksign. F. Schmutzer Wien. Radering monteret på papir. Bladstørrelse 89×125.

Joachim-Kvartetten bestående af Joseph Joachim (1831–1907), Robert Hausmann (1852–1909), Emanuel Wirth (1842–1923) og Karel Halíř (1859–1909).

Ridser samt retoucheringer. Mindre misfarvninger, enkelte rifter samt mindre papirtab langs kant. Papiret er let gulnet. Beskåret. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK