2435/​573

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongmønster”. Bestikdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944, 1945–1951 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1190 g. (42)

Bestående af: 15 middagsknive med kort skaft L. 22,8., 15 middagsgafler L. 19., 12 kagegafler L. 14,3.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En middagskniv mangler oxidering ved ornamentik. Et par knive med et lille mellemrum mellem skaft og stålblad. Hovedparten af middagsgaflerne med hhv. helt- og delvis manglende oxidering ved ornamentik.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

846622 4.000 DKK