Service af porcelæn, dekoreret med Christian VIII's monogram i guld og rød. Den Kongelige porcelainsfabrik, 19. årh. (27)
Bestående af: 5 kompottallerkener, diam. 17 cm; 1 dyb middagstallerken, diam. 22 cm; 10 dybe desserttallerkener, diam. 21 cm; 4 sildetallerkener, diam. 21 cm og 7 frokosttallerkener, diam. 23 cm.
Porcelænet blev lavet til Christian VIII's hof i årene 1839–1848. Antagelig kommet ud ved auktionerne efter enkedronning Caroline Amalie i 1881.
26 dele med skår eller revner medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 17. april 2014
10 bud