Parti fra Grønland. Sign. N. L. N. På bagsiden kunstnerens dedikation “Prins Knud ønskes en Glædelig Jul af Familien Nielsen, Sukkertoppen”. Vandfarve på papir. Lysmål 14×22.
Proveniens: Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018