1635/538
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. Tre-personers additionssofa af massiv eg, løse hynder betrukket med beige uld. Designet 1970. Udført hos Getama, Gedsted. L. 192. (3)
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder enkelte ridser og mærker. To samlebeslag medfølger.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag
10 bud