2131/​873

Stefan Wewerka (f. Magdeburg 1928, d. Berlin 2013)

“Classroom”. Skulpturel stol med stel af rød bemalet træ. Formgivet 1971. Udført og mærket hos Galerie Mikro, Berlin.

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Revner i finéren. Løse samlinger.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

10 bud

11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK