2131/873
Stefan Wewerka (f. Magdeburg 1928, d. Berlin 2013)
“Classroom”. Skulpturel stol med stel af rød bemalet træ. Formgivet 1971. Udført og mærket hos Galerie Mikro, Berlin.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Revner i finéren. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud