Nils Kähler, o.a. (f. 1906, d. 1979)
Otte dele stentøj og højbrændt lertøj i form af fade, skåle, stager og bægerere. Delvist dekoreret med turkis glasur. Sign. HAK, Denmark. Høj skål sign. Nils. Udført hos Kählers keramiske værksted, Næstved i 1960'erne. H. 12–31 cm. (8)
Litteratur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, side 294–303 og 320–325.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Lille chip i bundkant af det ene bæger. Minimal glasurafslag på lysestage.
Moderne kunst og design, 30. november 2021