2411/​830

Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)

“Gemma”. Middagsstel af porcelæn med præget mønsterdekor og transparent glasur. Stemplet monogram. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (130)

Bestående af: 9 dækketallerkner Diam. 28., 15 store middagstallerkner Diam. 26., 11 dybe tallerkner Diam. 23,7., 12 små dybe tallerkner Diam. 20., 26 frokosttallerkner Diam. 22., 1 serveringsskål H. 10. Diam. 21,8., 11 kagetallerkner Diam. 17,7., 14 sidetallerkner Diam. 15,5., 7 kaffekopper med tilhørende underkopper, 8 tekopper med tilhørende underkopper, 1 sukkerskål H. 6. Diam. 10,3., 1 flødekande H. 6,3., 1 lille skål H. 5. Diam. 7,7., 1 lågterrin H. 13. B. inkl. hanke 27,5. 1 lågterrin H. 17. B. inkl. hanke 23,5. 2 små lågterriner H. 12. B. inkl. hanke 14,5., 1 lågskål med skehul i låg H. 9,7. Diam. 11., 5 små asietter Diam. 8,4., 2 asietter Diam. 13,4., 2 store serveringsfade B. 32. L. 34,5.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Sparsom brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte nuanceforskelle - nogle dele udført af mere hvid porcelænsmasse, andre af mere gråligt, herunder bl.a. lågterrinen H. 13. B. inkl. hanke 27,5. Sammes låg passer ikke perfekt til underdelen. 1 lille asiet samt 1 kaffekop med uregelmæssighed i porcelænsmassen (tilsyneladende hidrørende fra fremstillingen ) - dog ingen 2. sorteringsmærkning.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK