Dansk maler, 19. årh.
Dansk skib og en mindre sejlbåd i indsejlingen til en havn. Usigneret. Olie på lærred. 49×75.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 600, 1994 nr. 307. Bruun Rasmussen auktion 627, 1996 nr. 494. Bruun Rasmussen auktion 1148, 2011 nr. 1052.
Behov for rensning. Retoucheringer og krakeleringer af forskellig grad.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020