2025/203
To russiske ikoner. Kalenderikon. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 35,5×31. Samt Gudsmoder ikon “Alle lidendes glæde”. Tempera på træpanel med let forsænket billedflade. 35,5×31. Begge 19. årh.(2)
Kalenderikon: Sponks mangler. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Restaureret. “Alle lidendes glæde” ikon: Mindre krakeleringer samt afskalninger. Restaureret. Mindre revner i træet, nederst.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
31 bud