Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Cirkulær skål af stentøj modelleret med riller, dekoreret med sung glasur. Sign. monogram, 74, samt sign. B. Willumsen. Unik. H. 8,5. Diam. 22,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med hvid belægning. Indvendigt med revne langs bunden.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
21 bud