Barok æske af masurbirk, rigt udskåret med bladværk og Georg Ludwig von Köller-Banners våbenskjold. 18. årh. H. 4,5. Diam. 9.
General Georg Ludwig von Köller-Banner, 1728–1811, som er mest kendt for sin rolle i arrestationen af Johann Friedrich Struensee 1737–1772.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revne i låg.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020