1831/​1507

Italiensk alterkalk og patene af forgyldt sølv, prydet med ametyster, kalk med gennembrudt fod i form af rosette, graveret med motiver fra danske kalkmalerier. Rom, 1991–1992. Med kasse mærket Fratelli Tavani. Vægt ialt 972 gr. H. 19 cm. Diam. 17 cm. (2)

Original kasse medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Kalk med gravering i bunden.

Varia, 2. august 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
7.000 DKK