872/​924

Hsiang-Ning Han (f. Chongqing 1939, (Xiangning Han))

“Corcoran”, 1972. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 138×229. Uindrammet.

Proveniens: O. K. Harris Works of Art, New York 1973, kat. nr. 45 (label på bagsiden).

Hsiang-Ning Han tog afgang fra The Department of Fine Arts (National Taiwan Normal University) med en eksamensudstilling af surrealistiske værker for i 1961 at slutte sig til 'The Fifth Moon Group', som spillede en cetral rolle i den kinesiske samtidskunst. Gruppen blev grundlagt 1956 i Taipei og var nyskabende, innovative og dristige i dens introduktion af vestlige indflydelser i det klassiske, kinesiske maleri. Hsiang-Ning Han arbejdede på dette tidspunkt helt abstrakt og deltog i flere internationale udstillinger. Efter i 1967 at være emigreret til USA og bosat sig i New York begyndte han at male i fotorealistisk stil. Karakteristiske motiver i perioden er stort anlagte gadescener eller cityscapes, hvor han benytter sig af sprayteknik. I 1971 udstillede han separat hos French & Company i New York og deltog senere samme år i gruppeudstillingen 'Invisible Image Exhibition' på School of Visual Arts. Fra 1971 til 1984 var Han repræsenteret af galleriet O.K. Harris i New York. Han besøgte Taiwan og Kina i 1980'erne og i 1990 udstillede han suiten 'Tiananmen Square' , malet på baggrund af studenteroprørene i Kina i 1989. Fra år 2000 bosatte Han sig igen i Kina.

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

125.000 DKK