891/​193

John Taylor, late 18th century

George III lygteur i kasse af mahogni med montering af forgyldt bronze, forgyldt messing skive med gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans med romer og arabertal, værk med timeslag og kalender, bagsiden af værket ciseleret med bladværk og ornamentik. Sign. 'John Taylor, London'. England, 18. årh.s slutning. H. 50. B. 30. D. 18.

Proveniens: Sjællandsk herregård.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK