2444/​74

Ashanti vedhæng af patineret bronze i form af maske samt en samling figurer af patineret bronze, bl.a. i form af fangeprocession og en ophøjet person omgivet af undersåtter. Desuden to låg af bronze og metal. Bl.a. Ghana og Benin. 20. årh. Vedhæng L. 9. Figurer H. 6,5–17,5. Låg Diam. 12 og 18. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Det ene låg trykket. Figurgruppe let bøjet. Rust. To figurer med hhv. afslag på sokkel og monteringshul.

I Aarhus
Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?