1619/​2048

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Rektangulært sofabord af eg med knock-down stel, ilagt “Azur” fliser, 86 i bordpladen og 44 på kanten. Udført hos Nissen, Langaa. H. 56. L. 167. B. 67.

Litteratur: Nissen katalog, maj 1966.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Alle fliser i god stand.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK