1619/2048
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Rektangulært sofabord af eg med knock-down stel, ilagt “Azur” fliser, 86 i bordpladen og 44 på kanten. Udført hos Nissen, Langaa. H. 56. L. 167. B. 67.
Litteratur: Nissen katalog, maj 1966.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Alle fliser i god stand.
Quistgaard, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag