1947/787
Cirkulært serveringsfad af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt 1761 g. H. 2. Diam. 41.
Almindelig brugspatina, herunder ovefladeridser og mærker. Nogle mørke rander på undersiden. Overside med lys skjold.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag