2125/540
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“BO 101”. Bordbænk af teak med kantlister af messing. Stel af anodiseret metal med høje sko af teak. Formgivet 1953. Udført hos Bovirke. 1960'erne. H. 40. L. 150. B. 45.
Litteratur: Esbjørn Hiorth: “Arkitekten Finn Juhl”, 1990, ill. s. 56–57.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Stødmærker. Løse sko med mindre revner. Rust på stel.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud