Johannes S. Kjarval (f. Efri-Ey 1885, d. Reykjavik 1972)
“Gullfoss”, Island. Sign. Joh. Sveinsson. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 16×20.
Proveniens: Privatsamling, Reykjavik, Island. Gave fra kunstneren til sælgers bedsteforældre.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018