893/​198

Jacques Dubois, tilskrevet (f. France 1694, d. 1763)

Fransk Louis XV dameskrivemøbel af japansk lak og Vernis Martin med montering af forgyldt bronze, svungne sider og front med skrå skriveklap dekoreret med landskab, bakketsceneri med skov, huse og bjerige i baggrunden, invendig med små skuffer og gylden tryktlæder i rødt med dekoration i guld, cabriole ben med sabots. Ca. 1750. H. 87. B. 61. D. 41.

Lignende møbel sold hos Christie's London d. 13. november 2019: https://www.christies.com/LotFinder/lot_details.aspx?intObjectID=6235072

Proveniens: Dansk privat samling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

600.000 DKK

Hammerslag