2148/878
Martin Mortensen (f. 1874, d. 1949)
Høj kande af lertøj modelleret med mønster i relief. Dekoreret med lys grøn glasur med gråbrune elementer. Sign. monogram 1919. H. 28,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre afslag.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag